The Diamo Fury 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 149.00 ccm (9,04 cubic inches) Single cylinder, 1 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 10.00 HP (7.3 kW and a top speed of 104.6 km/h (64,68 mph)
For daily commuting, the tank size is an essential consideration. The Diamo Fury 150 is equipped with a 7.57 litres (1,99 gallons) fuel tank, giving efficient performance during your journeys.
Proper upkeep is key for ensuring your Diamo Fury 150 operating reliably. Regular replacement items comprise air filters. By using genuine parts, your Fury 150 will sustain great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Diamo Fury 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9,04 cubic inches) |
| Power: | 10.00 HP (7.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 1 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 104.6 km/h (64,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.57 litres (1,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 139.7 kg (306,46 pounds) |
| Length: | 2057 mm (80,60 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |