The American IronHorse Legend is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1820.00 ccm (110,50 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 110.00 HP (80.3 kW and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an important factor. The American IronHorse Legend is fitted with a 13.24 litres (3,48 gallons) fuel tank and uses a OHV fuel injection system, providing consistent range during your journeys.
Scheduled maintenance is key for keeping your American IronHorse Legend in peak form. Regular replacement items comprise clutch plates. Using quality components, your Legend will sustain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for American IronHorse Legend Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - H21 and the Rear Tyre size is 240/40 - V18 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1820.00 ccm (110,50 cubic inches) |
| Power: | 110.00 HP (80.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.24 litres (3,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 308.4 kg (676,60 pounds) |
| Length: | 2832 mm (110,94 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |