The Blata Origami B1 Red is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Liquid cooled 39.80 ccm (2,42 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 14.08 HP (10,25 kW)) @ 12300 RPM, 8.10 Nm (0,80 kgf-m or 5,97 ft.lbs) @ 12000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a critical factor. The Blata Origami B1 Red comes with a 1.70 litres (0,45 gallons) fuel tank, providing reliable efficiency for your adventures.
Regular maintenance is essential for ensuring your Blata Origami B1 Red performing at its best. Common service items comprise oil filters. By using genuine parts, your Origami B1 Red will keep providing great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for Blata Origami B1 Red Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/65 - 6.5 and the Rear Tyre size is 110/50 - 6.5 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.80 ccm (2,42 cubic inches) |
| Power: | 14.08 HP (10,25 kW)) @ 12300 RPM |
| Torque: | 8.10 Nm (0,80 kgf-m or 5,97 ft.lbs) @ 12000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 1.70 litres (0,45 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 25.0 kg (54,82 pounds) |
| Length: | 1100 mm (43,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |