The Suzuki VZ 800 Marauder is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 805.00 ccm (48,87 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6500 RPM, 64.00 Nm (6,47 kgf-m or 46,96 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
Routine service is crucial for maintaining your Suzuki VZ 800 Marauder in top condition. Essential service parts involve spark plugs. With regular servicing, your VZ 800 Marauder will sustain dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 805.00 ccm (48,87 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 64.00 Nm (6,47 kgf-m or 46,96 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 207.0 kg (454,12 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |