The Kymco Movie XL 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 9.25 HP (6,77 kW)) @ 7750 RPM, 9.30 Nm (0,90 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is important to keep your Kymco Movie XL 125 operating reliably. Common service items comprise batteries. Through proper maintenance, your Movie XL 125 can maintain strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kymco Movie XL 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 9.25 HP (6,77 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 9.30 Nm (0,90 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 118.8 kg (260,59 pounds) |
| Length: | 1890 mm (74,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |