The Tank Sports Urban Classic 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 149.00 ccm (9,04 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.84 HP (6.5 kW and a top speed of 109.4 km/h (67,66 mph)
For daily commuting, the tank size is an essential consideration. The Tank Sports Urban Classic 150 is equipped with a 3.78 litres (1,00 gallons) fuel tank, providing consistent fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is crucial for maintaining your Tank Sports Urban Classic 150 running smoothly. Regular replacement items consist of brake pads. With regular servicing, your Urban Classic 150 will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Tank Sports Urban Classic 150 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9,04 cubic inches) |
| Power: | 8.84 HP (6.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 109.4 km/h (67,66 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.78 litres (1,00 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 79.8 kg (175,12 pounds) |
| Length: | 1880 mm (73,63 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |