The Harley Davidson VRSCSE Screamin Eagle V Rod is a 2 stroke, Custom bike with a 1179.94 ccm (71,64 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For weekend adventures, the fuel capacity is an essential factor. The Harley Davidson VRSCSE Screamin Eagle V Rod comes with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, delivering reliable range for your adventures.
Scheduled maintenance is important for ensuring your Harley Davidson VRSCSE Screamin Eagle V Rod performing at its best. Regular replacement items comprise clutch plates. Through proper maintenance, your VRSCSE Screamin Eagle V Rod will continue to deliver great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson VRSCSE Screamin Eagle V Rod Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR19 and the Rear Tyre size is 240/40 - R18 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 1179.94 ccm (71,64 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 116.61 Nm (11,84 kgf-m or 85,57 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 298.0 kg (653,72 pounds) |
| Length: | 2362 mm (92,54 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |