The Italjet Torpedo 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.38 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 4.00 HP (2,89 kW)) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a critical feature. The Italjet Torpedo 50 is fitted with a 7.50 litres (1,97 gallons) fuel tank, giving optimal range for your rides.
Proper upkeep is vital for ensuring your Italjet Torpedo 50 in peak form. Popular maintenance parts comprise clutch plates. Using quality components, your Torpedo 50 will keep providing great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Italjet Torpedo 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 16 and the Rear Tyre size is 110/80 - 14 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.38 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 4.00 HP (2,89 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.50 litres (1,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 96.0 kg (210,54 pounds) |
| Length: | 1850 mm (72,44 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |