The Honda CBR 600 FS is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 110.00 HP (79,90 kW)) @ 12500 RPM, 63.00 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 10500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a critical aspect. The Honda CBR 600 FS features a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, ensuring consistent range for your rides.
Preventative care is necessary to maintain your Honda CBR 600 FS operating reliably. Common service items comprise clutch plates. With regular servicing, your CBR 600 FS will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Honda CBR 600 FS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 110.00 HP (79,90 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | 63.00 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 10500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 169.0 kg (370,74 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |