The Suzuki AN 400 Burgman is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 385.00 ccm (23,37 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 32.00 HP (23,28 kW)) @ 7600 RPM, 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a key factor. The Suzuki AN 400 Burgman features a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel injection system, ensuring excellent range during your journeys.
Regular maintenance is key for ensuring your Suzuki AN 400 Burgman performing at its best. Frequently replaced components comprise brake pads. By using genuine parts, your AN 400 Burgman will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Suzuki AN 400 Burgman Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 13 and the Rear Tyre size is 130/70 - 13 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 385.00 ccm (23,37 cubic inches) |
| Power: | 32.00 HP (23,28 kW)) @ 7600 RPM |
| Torque: | 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 179.0 kg (392,63 pounds) |
| Length: | 2260 mm (88,56 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |