The Ducati 750 Sport Dark FF is a 4 stroke, Sport bike with a 748.00 ccm (45,41 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 61.00 HP (44,28 kW)) @ 8250 RPM, 62.00 Nm (6,27 kgf-m or 45,47 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 210.0 km/h (129,85 mph)
For longer journeys, the fuel capacity is an essential consideration. The Ducati 750 Sport Dark FF comes with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, ensuring optimal fuel economy for your rides.
Preventative care is key for maintaining your Ducati 750 Sport Dark FF running smoothly. Regular replacement items involve air filters. With regular servicing, your 750 Sport Dark FF will sustain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Ducati 750 Sport Dark FF Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 61.00 HP (44,28 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 62.00 Nm (6,27 kgf-m or 45,47 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 210.0 km/h (129,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 183.0 kg (401,38 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |