The Yamaha PW80 is a 2 stroke, Enduro bike with a Air cooled 79.00 ccm (4,80 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 4.69 HP (3,38 kW)) @ 4800 RPM, 6.30 Nm (0.6 kgf-m or 4.6 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a key consideration. The Yamaha PW80 features a 4.90 litres (1,28 gallons) fuel tank, giving optimal efficiency for your rides.
Scheduled maintenance is vital for maintaining your Yamaha PW80 performing at its best. Frequently replaced components include spark plugs. By using genuine parts, your PW80 will continue to deliver excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Yamaha PW80 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is - . and the Rear Tyre size is - . so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 79.00 ccm (4,80 cubic inches) |
| Power: | 4.69 HP (3,38 kW)) @ 4800 RPM |
| Torque: | 6.30 Nm (0.6 kgf-m or 4.6 ft.lbs |
| Compression: | 6.6:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.90 litres (1,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1540 mm (60,30 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |