The PGO Ligero 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.08 HP (2,19 kW)) @ 6500 RPM, 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 6250 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a key aspect. The PGO Ligero 50 comes with a 6.70 litres (1,76 gallons) fuel tank, giving reliable fuel economy on the road.
Proper upkeep is crucial to maintain your PGO Ligero 50 performing at its best. Regular replacement items involve spark plugs. By using genuine parts, your Ligero 50 will keep providing great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for PGO Ligero 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.08 HP (2,19 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.70 litres (1,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1710 mm (66,96 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |