The Generic Mini Trigger X is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a 49.30 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
During extended trips, the tank size is an essential aspect. The Generic Mini Trigger X is fitted with a 15.14 litres (3,98 gallons) fuel tank, offering efficient mileage for your rides.
Preventative care is important for ensuring your Generic Mini Trigger X in top condition. Common service items consist of spark plugs. Through proper maintenance, your Mini Trigger X will sustain great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.30 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 5.00 Nm (0,50 kgf-m or 3,68 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.14 litres (3,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 53.2 kg (116,71 pounds) |
| Length: | 1420 mm (55,62 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |