The Suzuki GT 185 is a 2 stroke, Classic bike with a Air cooled 185.00 ccm (11,23 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 21.00 HP (15,22 kW)) @ 7500 RPM and a top speed of 144.8 km/h (89,55 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is an important aspect. The Suzuki GT 185 includes a 7.57 litres (1,99 gallons) fuel tank, delivering good efficiency for your rides.
Preventative care is key for maintaining your Suzuki GT 185 running smoothly. Popular maintenance parts consist of clutch plates. Using quality components, your GT 185 will sustain strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 185.00 ccm (11,23 cubic inches) |
| Power: | 21.00 HP (15,22 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 144.8 km/h (89,55 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.57 litres (1,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 1973 |
| Weight: | 128.4 kg (281,59 pounds) |
| Length: | 1950 mm (76,42 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | N/A |