The Honda CBR 600 RR is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 117.00 HP (84,97 kW)) @ 13000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a critical aspect. The Honda CBR 600 RR comes with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, offering consistent range for your rides.
Scheduled maintenance is important for keeping your Honda CBR 600 RR performing at its best. Essential service parts include fuel filters. With the right parts, your CBR 600 RR will sustain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Honda CBR 600 RR Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 117.00 HP (84,97 kW)) @ 13000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 169.0 kg (370,74 pounds) |
| Length: | 2065 mm (80,89 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |