The Yamaha FJR 1300 AS is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1298.00 ccm (78,80 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 141.47 HP (103.3 kW, 134.40 Nm (13,63 kgf-m or 98,60 ft.lbs) @ 13700 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a critical factor. The Yamaha FJR 1300 AS is equipped with a fuel tank and is controlled by a DOHC fuel injection system, offering consistent performance for your rides.
Routine service is necessary to maintain your Yamaha FJR 1300 AS in top condition. Regular replacement items include drive chains. With regular servicing, your FJR 1300 AS will keep providing strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Yamaha FJR 1300 AS Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1298.00 ccm (78,80 cubic inches) |
| Power: | 141.47 HP (103.3 kW |
| Torque: | 134.40 Nm (13,63 kgf-m or 98,60 ft.lbs) @ 13700 RPM |
| Compression: | 10.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 268.0 kg (587,85 pounds) |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |