The Moto Guzzi NTX 650 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 644.00 ccm (39,10 cubic inches) Twin, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 50.00 HP (36,32 kW)) @ 7050 RPM, 49.00 Nm (4,98 kgf-m or 35,92 ft.lbs) @ 4000 RPM and a top speed of 164.7 km/h (101,79 mph)
When out on the road, the fuel system is a critical feature. The Moto Guzzi NTX 650 comes with a 32.00 litres (8,41 gallons) fuel tank and features a OHC fuel delivery system, offering efficient efficiency for your adventures.
Proper upkeep is vital for keeping your Moto Guzzi NTX 650 in top condition. Frequently replaced components consist of clutch plates. With the right parts, your NTX 650 will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39,10 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36,32 kW)) @ 7050 RPM |
| Torque: | 49.00 Nm (4,98 kgf-m or 35,92 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 164.7 km/h (101,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 32.00 litres (8,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1989 |
| Weight: | 170.0 kg (372,93 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. 2 piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 1 piston caliper |