The Harley Davidson XL 1200L Sportster 1200 Low is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1202.00 ccm (72,98 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When riding, the tank size is a critical factor. The Harley Davidson XL 1200L Sportster 1200 Low is fitted with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, delivering consistent performance on the road.
Routine service is important to maintain your Harley Davidson XL 1200L Sportster 1200 Low operating reliably. Common service items consist of clutch plates. With the right parts, your XL 1200L Sportster 1200 Low will continue to deliver dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson XL 1200L Sportster 1200 Low Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 150/80 - 16 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1202.00 ccm (72,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 3200 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 251.0 kg (550,63 pounds) |
| Length: | 2250 mm (88,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. Single piston |