The Veli VL110GY 2A is a 4 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 110.00 ccm (6,68 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 6.70 HP (4,88 kW)) @ 8500 RPM, 7.50 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 75.0 km/h (46,37 mph)
Proper upkeep is vital to keep your Veli VL110GY 2A running smoothly. Popular maintenance parts include spark plugs. Through proper maintenance, your VL110GY 2A can maintain reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 110.00 ccm (6,68 cubic inches) |
| Power: | 6.70 HP (4,88 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 7.50 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 75.0 km/h (46,37 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 46.0 kg (100,89 pounds) |
| Length: | 1600 mm (62,69 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Hand Brake |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). Kick Brake |