The Suzuki GN 250 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 22.00 HP (16,02 kW)) @ 8500 RPM, 19.60 Nm (1,99 kgf-m or 14,43 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is important to maintain your Suzuki GN 250 in peak form. Regular replacement items involve batteries. With regular servicing, your GN 250 will sustain reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 22.00 HP (16,02 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 19.60 Nm (1,99 kgf-m or 14,43 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 129.0 kg (282,98 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |