The TGB 303R 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Oil and air cooled 151.00 ccm (9,16 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 10.10 HP (7,36 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an essential feature. The TGB 303R 150 includes a 6.80 litres (1,79 gallons) fuel tank, providing good mileage for your adventures.
Routine service is vital for keeping your TGB 303R 150 in top condition. Common service items comprise sprockets. With regular servicing, your 303R 150 will keep providing reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for TGB 303R 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 151.00 ccm (9,16 cubic inches) |
| Power: | 10.10 HP (7,36 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.80 litres (1,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1860 mm (72,83 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |