The Jinlun JL 125T 10 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 7.50 HP (5,47 kW)) @ 8000 RPM, 8.90 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 112.7 km/h (69,65 mph)
For daily commuting, the gas tank is a critical aspect. The Jinlun JL 125T 10 features a 4.80 litres (1,26 gallons) fuel tank, delivering efficient performance for your adventures.
Regular maintenance is important for maintaining your Jinlun JL 125T 10 operating reliably. Regular replacement items involve air filters. Through proper maintenance, your JL 125T 10 will continue to deliver reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 7.50 HP (5,47 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 8.90 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 112.7 km/h (69,65 mph) |
| Fuel Capacity: | 4.80 litres (1,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 70.0 kg (153,53 pounds) |
| Length: | 1880 mm (73,63 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |