The Peugeot V Clic 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.60 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.90 HP (2.1 kW and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is an important consideration. The Peugeot V Clic 50 is equipped with a 6.30 litres (1,65 gallons) fuel tank, ensuring efficient mileage during your journeys.
Preventative care is important for keeping your Peugeot V Clic 50 performing at its best. Popular maintenance parts comprise sprockets. With the right parts, your V Clic 50 will keep providing excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.60 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 2.90 HP (2.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.30 litres (1,65 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 79.0 kg (173,33 pounds) |
| Length: | 1660 mm (65,07 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |