The TVS Super XL is a 2 stroke, Allround bike with a 69.90 ccm (4,25 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 3.50 HP (2,59 kW)) @ 5000 RPM, 5.00 Nm (0,50 kgf-m or 3,68 ft.lbs) @ 3750 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is an important consideration. The TVS Super XL is equipped with a 4.00 litres (1,05 gallons) fuel tank, delivering excellent performance during your journeys.
Proper upkeep is important to keep your TVS Super XL in peak form. Common service items consist of spark plugs. With the right parts, your Super XL can keep delivering dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for TVS Super XL Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 16 and the Rear Tyre size is 2.50 - 16 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 69.90 ccm (4,25 cubic inches) |
| Power: | 3.50 HP (2,59 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 5.00 Nm (0,50 kgf-m or 3,68 ft.lbs) @ 3750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.00 litres (1,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 66.0 kg (144,77 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |