The Boom Trikes Fun 500 Automatic is a 4 stroke, Custom bike with a 459.00 ccm (27,87 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 40.00 HP (29.2 kW and a top speed of 120.0 km/h (74,23 mph)
For weekend adventures, the gas tank is an important aspect. The Boom Trikes Fun 500 Automatic includes a 25.00 litres (6,58 gallons) fuel tank, ensuring consistent performance for your rides.
Scheduled maintenance is important for maintaining your Boom Trikes Fun 500 Automatic in top condition. Essential service parts comprise sprockets. With regular servicing, your Fun 500 Automatic will sustain strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 459.00 ccm (27,87 cubic inches) |
| Power: | 40.00 HP (29.2 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 120.0 km/h (74,23 mph) |
| Fuel Capacity: | 25.00 litres (6,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 365.0 kg (800,68 pounds) |
| Length: | 2940 mm (115,12 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |