The Harley Davidson 883 Sportster Hugger is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 883.00 ccm (53,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6000 RPM, 61.00 Nm (6,17 kgf-m or 44,78 ft.lbs) @ 2500 RPM and a top speed of 150.0 km/h (92,73 mph)
Regular maintenance is key for keeping your Harley Davidson 883 Sportster Hugger running smoothly. Essential service parts comprise drive chains. Through proper maintenance, your 883 Sportster Hugger will sustain dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 883.00 ccm (53,61 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 61.00 Nm (6,17 kgf-m or 44,78 ft.lbs) @ 2500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 150.0 km/h (92,73 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 220.0 kg (482,58 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |