The Harley Davidson XL1200C Sportster Custom is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1199.61 ccm (72,83 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When out on the road, the fuel capacity is a key feature. The Harley Davidson XL1200C Sportster Custom includes a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank, providing efficient mileage on the road.
Preventative care is crucial for maintaining your Harley Davidson XL1200C Sportster Custom running smoothly. Essential service parts consist of fuel filters. Through proper maintenance, your XL1200C Sportster Custom can keep delivering great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson XL1200C Sportster Custom Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - H19 and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1199.61 ccm (72,83 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 107.25 Nm (10,85 kgf-m or 78,70 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 254.9 kg (559,19 pounds) |
| Length: | 2294 mm (89,85 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Dual-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. Single-piston |