The Honda VFR 400 NC 30 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 399.00 ccm (24,23 cubic inches) V4 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 59.00 HP (42,88 kW)) @ 12500 RPM, 39.00 Nm (3,98 kgf-m or 28,66 ft.lbs) @ 10000 RPM and a top speed of 208.0 km/h (128,55 mph)
For longer journeys, the fuel capacity is an important factor. The Honda VFR 400 NC 30 is fitted with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel delivery system, giving good performance during your journeys.
Routine service is vital to keep your Honda VFR 400 NC 30 in peak form. Popular maintenance parts consist of brake pads. With regular servicing, your VFR 400 NC 30 can keep delivering excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Honda VFR 400 NC 30 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - 17 and the Rear Tyre size is 150/60 - 18 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24,23 cubic inches) |
| Power: | 59.00 HP (42,88 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | 39.00 Nm (3,98 kgf-m or 28,66 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 208.0 km/h (128,55 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 182.0 kg (399,19 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. dual with four piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. single dual piston calipers |