The Harley Davidson FXSTDI Softail Deuce is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For daily commuting, the fuel system is an essential consideration. The Harley Davidson FXSTDI Softail Deuce is fitted with a 18.54 litres (4,88 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel injection system, ensuring consistent performance on the road.
Routine service is key for keeping your Harley Davidson FXSTDI Softail Deuce in top condition. Common service items involve batteries. With regular servicing, your FXSTDI Softail Deuce will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FXSTDI Softail Deuce Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is MH90 - 21 and the Rear Tyre size is 160/70 - B17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 115.26 Nm (11,74 kgf-m or 84,58 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.54 litres (4,88 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 295.3 kg (647,75 pounds) |
| Length: | 2423 mm (94,92 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |