The Factory Bike Mini Desert RC 14 is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 2.50 HP (1.8 kW and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a key aspect. The Factory Bike Mini Desert RC 14 comes with a 2.00 litres (0,53 gallons) fuel tank, giving efficient performance for your adventures.
Scheduled maintenance is important for ensuring your Factory Bike Mini Desert RC 14 performing at its best. Popular maintenance parts involve spark plugs. Through proper maintenance, your Mini Desert RC 14 will continue to deliver strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 2.50 HP (1.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 2.00 litres (0,53 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 36.0 kg (79,00 pounds) |
| Length: | 1460 mm (57,21 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |