The Honda CRF150R2 is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 149.00 ccm (9,04 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 22.26 HP (16,12 kW)) @ 12500 RPM, 13.60 Nm (1,39 kgf-m or 9,95 ft.lbs) @ 10000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an essential factor. The Honda CRF150R2 is fitted with a 4.30 litres (1,13 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel delivery system, delivering excellent range for your rides.
Regular maintenance is necessary for keeping your Honda CRF150R2 in peak form. Frequently replaced components include oil filters. By using genuine parts, your CRF150R2 will sustain strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Honda CRF150R2 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 70/0 - (19 and the Rear Tyre size is 90/0 - (16 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9,04 cubic inches) |
| Power: | 22.26 HP (16,12 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | 13.60 Nm (1,39 kgf-m or 9,95 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | 11.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.30 litres (1,13 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 77.0 kg (168,95 pounds) |
| Length: | 1900 mm (74,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |