The Yamaha XVS 650 Drag Star Classic is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 649.00 ccm (39,40 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 40.00 HP (29,05 kW)) @ 6500 RPM, 51.00 Nm (5,17 kgf-m or 37,41 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 150.0 km/h (92,73 mph)
Regular maintenance is crucial for maintaining your Yamaha XVS 650 Drag Star Classic operating reliably. Essential service parts consist of brake pads. With the right parts, your XVS 650 Drag Star Classic can maintain dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39,40 cubic inches) |
| Power: | 40.00 HP (29,05 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 51.00 Nm (5,17 kgf-m or 37,41 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 150.0 km/h (92,73 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 230.0 kg (504,56 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |