The Benelli Tornado Tre 900 RS is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 898.00 ccm (54,53 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 140.80 HP (102,29 kW)) @ 11500 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is a key consideration. The Benelli Tornado Tre 900 RS comes with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, giving excellent efficiency for your adventures.
Proper upkeep is necessary for ensuring your Benelli Tornado Tre 900 RS in peak form. Popular maintenance parts involve spark plugs. With regular servicing, your Tornado Tre 900 RS will keep providing strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Benelli Tornado Tre 900 RS Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 190/50 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 898.00 ccm (54,53 cubic inches) |
| Power: | 140.80 HP (102,29 kW)) @ 11500 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 195.0 kg (427,75 pounds) |
| Length: | 2170 mm (84,97 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |