The Bimota DB6 Delirio is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 1078.00 ccm (65,45 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 95.00 HP (68,95 kW)) @ 7500 RPM, 88.30 Nm (8,96 kgf-m or 64,77 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is an essential feature. The Bimota DB6 Delirio features a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and is controlled by a Desmodromic valve control fuel control system, providing consistent mileage during your journeys.
Regular maintenance is necessary for ensuring your Bimota DB6 Delirio running smoothly. Essential service parts include clutch plates. Using quality components, your DB6 Delirio will keep providing great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Bimota DB6 Delirio Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65,45 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (68,95 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 88.30 Nm (8,96 kgf-m or 64,77 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 170.0 kg (372,93 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |