The Aprilia Pegaso 650 Strada is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 659.00 ccm (40,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6250 RPM, 61.00 Nm (6,17 kgf-m or 44,78 ft.lbs) @ 5250 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a key factor. The Aprilia Pegaso 650 Strada features a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel control system, providing consistent mileage for your adventures.
Routine service is important to maintain your Aprilia Pegaso 650 Strada operating reliably. Regular replacement items consist of sprockets. By using genuine parts, your Pegaso 650 Strada will keep providing reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 659.00 ccm (40,01 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6250 RPM |
| Torque: | 61.00 Nm (6,17 kgf-m or 44,78 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2160 mm (84,58 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |