The Benelli Tornado Tre Novecento is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 140.80 HP (102,29 kW)) @ 9250 RPM, 122.00 Nm (12,34 kgf-m or 89,55 ft.lbs) @ 6750 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an essential consideration. The Benelli Tornado Tre Novecento is equipped with a fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, providing excellent range during your journeys.
Routine service is crucial for maintaining your Benelli Tornado Tre Novecento performing at its best. Regular replacement items comprise brake pads. Using quality components, your Tornado Tre Novecento will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Benelli Tornado Tre Novecento Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 190/50 - 17 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) |
| Power: | 140.80 HP (102,29 kW)) @ 9250 RPM |
| Torque: | 122.00 Nm (12,34 kgf-m or 89,55 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 193.0 kg (423,37 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |