The Aprilia RSV Mille SL Falco is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9250 RPM, 95.60 Nm (9,65 kgf-m or 70,15 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 255.0 km/h (157,61 mph)
When riding, the tank size is a key factor. The Aprilia RSV Mille SL Falco includes a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank, offering optimal performance on the road.
Proper upkeep is key for maintaining your Aprilia RSV Mille SL Falco operating reliably. Regular replacement items involve fuel filters. Using quality components, your RSV Mille SL Falco will keep providing great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9250 RPM |
| Torque: | 95.60 Nm (9,65 kgf-m or 70,15 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 255.0 km/h (157,61 mph) |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |