The KTM 990 Superduke Black is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 999.00 ccm (60,66 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9000 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a critical factor. The KTM 990 Superduke Black is fitted with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel injection system, delivering good efficiency for your adventures.
Preventative care is key for keeping your KTM 990 Superduke Black operating reliably. Common service items involve sprockets. With regular servicing, your 990 Superduke Black will keep providing strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for KTM 990 Superduke Black Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60,66 cubic inches) |
| Power: | 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 184.0 kg (403,67 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |