The DB Motors Pirat AC 12 10 inch wheels is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.00 HP (7,96 kW)) @ 13500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is a critical consideration. The DB Motors Pirat AC 12 10 inch wheels includes a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank, giving excellent mileage for your adventures.
Preventative care is important for keeping your DB Motors Pirat AC 12 10 inch wheels performing at its best. Essential service parts involve clutch plates. With regular servicing, your Pirat AC 12 10 inch wheels will sustain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for DB Motors Pirat AC 12 10 inch wheels Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 12 and the Rear Tyre size is 2.75 - 10 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 11.00 HP (7,96 kW)) @ 13500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 14.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 44.0 kg (96,52 pounds) |
| Length: | 1400 mm (54,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 180 mm disc brake with hydr. master cylinder and calliper |
| Rear Brakes: | Single disc. 160 mm disc brake with hydr. master cylinder and caliper |