The KTM 500 MX is a 2 stroke, Motocross bike with a Liquid cooled 498.00 ccm (30,24 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 65.00 HP (47,16 kW)) @ 5900 RPM, 80.00 Nm (8,16 kgf-m or 58,71 ft.lbs) @ 2000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is a key aspect. The KTM 500 MX is equipped with a 12.11 litres (3,18 gallons) fuel tank, ensuring consistent mileage during your journeys.
Preventative care is essential for keeping your KTM 500 MX in peak form. Regular replacement items consist of spark plugs. Through proper maintenance, your 500 MX will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 498.00 ccm (30,24 cubic inches) |
| Power: | 65.00 HP (47,16 kW)) @ 5900 RPM |
| Torque: | 80.00 Nm (8,16 kgf-m or 58,71 ft.lbs) @ 2000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.11 litres (3,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 1990 |
| Weight: | 103.0 kg (225,96 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |