The Bimota SB6R is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1074.00 ccm (65,21 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 156.00 HP (113,33 kW)) @ 10000 RPM, 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 8700 RPM and a top speed of 280.0 km/h (173,13 mph)
Proper upkeep is crucial for ensuring your Bimota SB6R in top condition. Popular maintenance parts include air filters. Using quality components, your SB6R will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1074.00 ccm (65,21 cubic inches) |
| Power: | 156.00 HP (113,33 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 8700 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 280.0 km/h (173,13 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 199.0 kg (436,51 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |