The Kawasaki VN 1500 Classic Tourrer Fi is a 4 stroke, Custom bike with a 1471.00 ccm (89,31 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 65.00 HP (47,16 kW)) @ 4700 RPM, 113.00 Nm (11,44 kgf-m or 82,88 ft.lbs) @ 2800 RPM and a top speed of 154.0 km/h (95,22 mph)
For daily commuting, the fuel system is a key factor. The Kawasaki VN 1500 Classic Tourrer Fi features a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, offering good mileage during your journeys.
Routine service is vital for keeping your Kawasaki VN 1500 Classic Tourrer Fi in top condition. Regular replacement items consist of clutch plates. Using quality components, your VN 1500 Classic Tourrer Fi will sustain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki VN 1500 Classic Tourrer Fi Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 150/80 - H16 and the Rear Tyre size is 150/80 - H16 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1471.00 ccm (89,31 cubic inches) |
| Power: | 65.00 HP (47,16 kW)) @ 4700 RPM |
| Torque: | 113.00 Nm (11,44 kgf-m or 82,88 ft.lbs) @ 2800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 154.0 km/h (95,22 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 335.0 kg (734,81 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |