The Aprilia Pegaso IE Tuscany Tibet Raid is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 651.80 ccm (39,57 cubic inches) Single cylinder, 5 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 47.00 HP (34,13 kW)) @ 6500 RPM, 58.00 Nm (5,87 kgf-m or 42,59 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an important consideration. The Aprilia Pegaso IE Tuscany Tibet Raid includes a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, providing excellent performance on the road.
Preventative care is vital to keep your Aprilia Pegaso IE Tuscany Tibet Raid operating reliably. Essential service parts involve clutch plates. With the right parts, your Pegaso IE Tuscany Tibet Raid will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Pegaso IE Tuscany Tibet Raid Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 651.80 ccm (39,57 cubic inches) |
| Power: | 47.00 HP (34,13 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 58.00 Nm (5,87 kgf-m or 42,59 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | 9.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 5 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2180 mm (85,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |