The Harley Davidson FXSTS Softail Springer is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When riding, the fuel system is a critical aspect. The Harley Davidson FXSTS Softail Springer includes a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel injection system, ensuring consistent efficiency during your journeys.
Preventative care is vital for maintaining your Harley Davidson FXSTS Softail Springer in top condition. Common service items comprise oil filters. With the right parts, your FXSTS Softail Springer will continue to deliver excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FXSTS Softail Springer Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is MH90 - 21 and the Rear Tyre size is 200/55 - R17 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 115.26 Nm (11,74 kgf-m or 84,58 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 304.4 kg (667,65 pounds) |
| Length: | 2375 mm (93,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |