The Ducati Monster S4Rs Testastretta is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 128.33 HP (93,23 kW)) @ 9500 RPM, 10.60 Nm (1,09 kgf-m or 7,76 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an essential consideration. The Ducati Monster S4Rs Testastretta comes with a 13.50 litres (3,55 gallons) fuel tank and employs a Desmodromic valve control fuel control system, giving optimal mileage on the road.
Preventative care is crucial for ensuring your Ducati Monster S4Rs Testastretta performing at its best. Frequently replaced components include spark plugs. Through proper maintenance, your Monster S4Rs Testastretta will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Ducati Monster S4Rs Testastretta Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 128.33 HP (93,23 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 10.60 Nm (1,09 kgf-m or 7,76 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.50 litres (3,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 177.0 kg (388,25 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |