The Kawasaki G5 100 is a 2 stroke, Enduro bike with a Air cooled 99.00 ccm (6,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.00 HP (8.0 kW and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an important consideration. The Kawasaki G5 100 is fitted with a 7.94 litres (2,09 gallons) fuel tank, delivering consistent performance for your rides.
Preventative care is important to maintain your Kawasaki G5 100 running smoothly. Common service items include fuel filters. By using genuine parts, your G5 100 can keep delivering strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 99.00 ccm (6,01 cubic inches) |
| Power: | 11.00 HP (8.0 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.94 litres (2,09 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1975 |
| Weight: | 88.5 kg (194,03 pounds) |
| Length: | 1981 mm (77,61 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |