The Ducati Monster 1000 DARK ie is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 84.00 HP (60,99 kW)) @ 8000 RPM, 84.00 Nm (8,56 kgf-m or 61,69 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an important factor. The Ducati Monster 1000 DARK ie is equipped with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and is controlled by a Desmodromic valve control fuel management system, ensuring consistent efficiency during your journeys.
Preventative care is important for keeping your Ducati Monster 1000 DARK ie in peak form. Frequently replaced components comprise oil filters. By using genuine parts, your Monster 1000 DARK ie will keep providing great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Ducati Monster 1000 DARK ie Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/60 - ZR17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 84.00 HP (60,99 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 84.00 Nm (8,56 kgf-m or 61,69 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 189.0 kg (414,62 pounds) |
| Length: | 2108 mm (82,59 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |