The Ducati Monster 620 ie is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 618.00 ccm (37,52 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 60.00 HP (43,58 kW)) @ 8250 RPM, 53.30 Nm (5,37 kgf-m or 39,10 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an important factor. The Ducati Monster 620 ie is fitted with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and uses a Desmodromic valve control fuel injection system, delivering good fuel economy on the road.
Proper upkeep is key to maintain your Ducati Monster 620 ie running smoothly. Frequently replaced components comprise batteries. With the right parts, your Monster 620 ie can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Ducati Monster 620 ie Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 618.00 ccm (37,52 cubic inches) |
| Power: | 60.00 HP (43,58 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 53.30 Nm (5,37 kgf-m or 39,10 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |