The Suzuki DR 125 SE is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.00 HP (8,76 kW)) @ 9800 RPM, 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 8600 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is essential for keeping your Suzuki DR 125 SE in top condition. Essential service parts consist of fuel filters. Using quality components, your DR 125 SE will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8,76 kW)) @ 9800 RPM |
| Torque: | 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 8600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 101.0 kg (221,59 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |